top of page

מדריד ספרד

יוני 2024

כיכר סול מדריד

 

למה מדריד ולמה רק יומיים

סיפור קצת ארוך אז אנסה לקצר. בעצם אנחנו מכוונים לאולימפיאדה בפריס אבל אמרנו שכדאי לנסוע לפני אז הצעתי את ספרד אהובתי, הצעתי התקבלה ויצאנו לטיול ארוך וההתחלה במדריד.

אנחנו מאוד אוהבים את העיר שיש בה כמעט הכל... טוב נו, אין לה ים וזה בהחלט חיסרון מבחינתנו. אבל כמו שאומרים החכמים, יתרונותיה עולים על חסרונותיה.


מה כבר אפשר לעשות במדריד ביומיים אחרי שהייתי בה כבר כמה פעמים, התשובה היא כנראה להתחיל להנות מהעיר הזאת בלי לרוץ (טוב חוץ מריצת בוקר בפארק רטירו) אחרי אתרי חובה למינהם.

לקחנו דירה שהתבררה כמצוינת ממש בכניסה לפלאזה מיור (plaza mayor) ברחוב סאל 2

עם מעלית בלי חניה :) ומשם יצאנו לשיטוטים בעיר.

מזג האויר היה מעולה, עוד לא הלהט של הקיץ והבקרים והערבים נעימים מאוד.

דרך אגב, השמש שוקעת רק בעשר בערב אז יש הרבה זמן...


היום הראשון במדריד

את היום הראשון התחלנו עם ריצת בוקר בפארק Retiro, הגענו אליו בריצה מהכיכר ועשינו הקפה שלו ובחזרה דרך רחוב de Alcalá לכיוון כיכר Puerta del Sol ומשם חזרה לPlaza mayor.


אחרי קפה של בוקר, אה גם זו נקודה מענינת, בהרבה מקומות בספרד קפוצ׳ינו זה מן הפוך עם קצפת פלפית כזו עם קינמון מעל (שנות ה 80 בארץ כזה) בקיצור מזמינים קפה עם חלבcafe) con leche) או לאטה ואז הכל טוב.


יצאנו לשוטט בשכונת מלסאניה (Malasania) שנמצאת צפונית לרחוב Gran via.

במקרה נכנסנו לחנות שנקראת Chopper Monster שהתגלתה כחנות בגדים, נעלים, אקססוריז ומוסיקה ממש קולית בסגנון רוק תראו כאן למטה:

חנות רוק בשכונת מלסאניה
Chopper Monster

את צמד הטבחים האלה פגשתי ברחוב el Marqués de Sta. Ana הם היו חמודים והסכימו להצטלם אז קצת ביימתי אותם וביקשתי שיקחו שאכטה ארוכה מהסיגריות שלם. לא יודע איך הבינו עם הספרדית העילגת שלי אבל לעשן כולם יודעים אז זה הצליח...

טבחים במלסאניה מדריד
טבחים במלסאניה מדריד

לקפה ישבנו ב Lolina vintage cafe ברחוב espiritu santo 9 קפה ובר וינטז משנות השבעים

הידוע בקוקטייל המוג'יטו (מוחיטו) שלו ובקינוחים. לגבי הקפה אני לא בטוח... ממה שאני רואה וטועם תרבות הקפה אצל הספרדים קצת שונה משלנו, דבר אחד בטוח, הרבה יותר זול כאן...

Lolina vintage cafe
Lolina vintage cafe

מצאתי כאן (Plaza del Dos de Mayo) בכיכר המרכזית של השכונה זוית קצת שונה לשני הלוחמים הללו שנלחמו בנפוליאון. דרך אגב נראה שלאחד מהם החרימו את להב החנית...

Plaza del Dos de Mayo
Plaza del Dos de Mayo
שכונת מלסאניה
שכונת מלסאניה
 
שכונת מלסאניה
שכונת מלסאניה

ההורים מהשכונה מחכים לילדים שיצאו מהגן. היה יום קצת גשום אז יצא מרשים יותר ככה.

שכונת מלסאניה
שכונת מלסאניה

ארוחת צהרים אכלנו במסעדת Vega הצמחונית שהיה זה הביקור השלישי בה (יש שני סניפים במדריד) היא נמצאת ברחוב de la Luna, 9 אחלה מסעדה. כאן תמונה משולחן לידנו...

Vega
Vega

אחרי המסעדה חזרנו קצת לדירה למנוחה ולאחר מכן יצאתי לשוטט קצת לבד בשכונה דרומיות לכיכר - שכונת לטינה Latina. יצאתי מכיכר מיור לכיוון שוק ״סן מיגל״ ומשם לרחוב de la Cava Baja המקסים המלא במסעדות קטנות בתי קפה וטאפס ברים.

Cava Baja  רחוב
Cava Baja  רחוב
Cava Baja  רחוב
Cava Baja  רחוב

אחרי ההליכה ברחוב Baja הגעתי לשוק Mercado de la Cebada שהוא השוק של שכונת לטינה Latina (לכל שכונה כאן יש שוק משלה ואפשר להגיע לכאן עם הרכבת התחתית לתחנת Latina).

Cebada שוק
Cebada שוק

השוק הזה הוא לא שוק לתיירים בלבד כמו שוק סן מיגל אלה שוק אמיתי של ירקות פירות דגים מאכלי ים ואפילו קצת אומנות. אפשר לאכול כאן ולשתות.

Cebada שוק
Cebada שוק

הגעתי ממש בזמן שלפני הסגירה והילד הזה של אחת מבעלי הדוכנים כאן שיחק על הרצפה וחיכה שאמא שלו כבר תסגור את הדוכן וילכו הביתה.

Cebada שוק
 
שכונת לטינה
שכונת לטינה

פה צילמתי בכיכר Plaza de la Cebada בה ממוקמת תחנת התחתית Latina.

Plaza de la Cebada
Plaza de la Cebada

בדרך חזרה מלטינה חזרתי דרך רחוב C. del Almendro שנראה מהותיקים של מדריד שם ראיתי דרך גדר חצר מקסימה ואהבתי את המינימליזם שלה אז צילמתי...

del Almendro רחוב
del Almendro רחוב
del Almendro רחוב
del Almendro רחוב

הזוג הזה עשה הצגות, האמת בעיקר הגברת, ניפנופי שיער ותנועות ריקוד שמחות כאלה נראה היה שהם במצב רוח טוב ודי מחוברים מה שבדרך כלל הופך את התמונה למענינת יותר.

del Almendro רחוב

בחזרה נכנסתי לשוק סן מיגל העמוס לעייפה בתיירים ודוכני אוכל עכשווים. אישית אני לא מבין מה אנשים מחפשים דווקא כאן אבל אם אנשים מבלים בנמל תל אביב אז למה לא כאן?


בגדול הערים הנחשקות הופכות יותר ויותר לערי תיירים ופחות ערי תושבים ובעצם הרחובות המרכזיים הם סוג של מלכודות תיירים וריצוי הטעם שלהם. חייבים להתרחק קצת ממרכזי התיירות הללו כדי לחוות קצת ״אותנטיות״ מקומית, אולי אני מגזים והאותנטיות כבר לא קיימת ואולי היא בנאלית מידי...

שוק סן מיגל
שוק סן מיגל

לאחר שיצאתי מסן מיגל נכנסתי שוב לכיכר מיור בדרך לדירה ואז גיליתי כמה התרחשויות מענינות כמו זו בה אני לא זוכר למי היה שייך הכלב אבל נראה שהוא משתלב כאן היטב: ״טוב אמתין כאן לגברת שתסיים כבר לצלם את התמונה הבאה״ שתאבד איפשהו באחד העננים של ספקיות האשליות...

כיכר מיור
כיכר מיור

וגם התפרצתי לסצנה של סרט והפכתי לרגע לצלם הסטילס שלהם, מזל שהשחקנית צולמה מאחור כי היא הסיטה את מבטה אלי לרגע, אני מקווה שלא הרסתי את הסצנה...

כיכר מיור מדריד
 
כיכר מיור
כיכר מיור
 

היום השני במדריד

ביום השני לקחנו סיור אומנות רחוב בשכונת Lavapies שהתחיל ב Pl. de Lavapiés שנמצאת במרחק הליכה מכיכר מיור (כרבע שעה) או מרחק תחנת מטרו מכיכר סול לתחנת Lavapies.

Pl. de Lavapiés
Pl. de Lavapiés

השכונה מקסימה ויש בה עירבוב של סטודנטים, תושבים ״מקורים״, מהגרים וכמובן דירות הולכות ומתרבות של השכרה לטווח קצר לתיירים.

מזכיר קצת את שכונות תל אביב בדומה לפלורנטין או שכונות ביפו שמתחילות להתרוקן מתושביהן לטובת משקיעים.


חלק מהתושבים מתנגדים לכמות התיירים ההולכת וגדלה, קבוצות הסיורים ודירות להשכרה שמייקרות את דמי השכירות החדשית ומעלות את המחירים בשכונה עד שהופכים בלתי אפשריים עבורם.


יש גם תושבים שמתנגדים לאומנות הרחוב משום שהיא יוצרת אטרקציות תירותיות המושכות קבוצות גדולות שגם מרעישות ומייצרות ביקוש של משקיעים בשכונה.

למרות כל זאת מתקיים אחת לשנה בשכונה שבוע אומנות רחוב בו מוזמנים אומנים לצייר על קירות במשך שבוע ולהתחרות וזה הציור הזוכה השנה (קיפי מוזהב)

אמנות רחוב Lavapiés
אמנות רחוב Lavapiés

הרבה מבעלי החנויות מרשים לאומני הרחוב לצייר על תריסי החנויות ולכן כדאי לבוא מוקדם בבוקר או ביום ראשון שאז התריסים סגורים ואפשר לראות את הציורים.

אמנות רחוב Lavapiés
 
אמנות רחוב Lavapiés
 
אמנות רחוב Lavapiés

עברנו וגם נכנסנו לגינה שכונתית שתושבי הרחוב הקימו והיא ממש מקסימה עם צמחים, ציורי קיר ומקומות ישיבה וגם גינות ירק קטנות. התושבים לא אוהבים שקבוצות תיירים נכנסות למקום לכן כדאי להכנס לבד או בזוגות. המקום נקרא Esto Es Una Plaza כלומר ״הכיכר שלנו״ והיא נמצאת ברחוב del Dr. Fourquet, 27

Esto Es Una Plaza
Esto Es Una Plaza
Esto Es Una Plaza
 
Esto Es Una Plaza
 
Esto Es Una Plaza
 
Esto Es Una Plaza

עברנו גם במפעל הטבק הישן ברחוב de Embajadores שעומד לפני שיפוץ עכשיו שהחומה המקיפה אותו מלאה באומנות מדהימה.

Fabrica de Tabacos
Fabrica de Tabacos
אומנות רחוב מדריד

החברים מאפריקה ממש קרוב לשוק סן מיגל עם ״דוכני״ המציאות שלהם מוכנים לקיפול מהיר...

שוק סן מיגל

אחרי הצהרים רציתי להגיע למקדש המצרי במדריד ( Templo de Dabud) מי אמר שאין מקדשים מצריים במדריד? אז יש ואפילו יש תור בכניסה. לא נכנסנו פנימה למבנה אבל צילמתי מבחוץ. המקדש נמצא בפארק וטיילת שדי קרובים לארמון המלך הפופולרי אז אפשר להגיע ברגל בקלות.

Templo de Dabud
Templo de Dabud

כאן ריקרדו וכמה חברים ברחבת ארמון המלך מתאמנים בקפיצות עם סקייטבורד, מחכים שמאות התיירים יעברו ויתנו להם את ההזדמנות לעוד קפיצה. לקחתי ממנו את הטלפון כדי לשלוח לו את התמונות אבל מסתבר ששכחתי לשמור אותו ולא שלחתי לו את התמונות זה לא נעים...

ליד ארמון המלך
ספורט רחוב ליד ארמון המלך
ספורט רחוב ליד ארמון המלך

בערב כשהשמש שקעה יצאתי שוב מכיכר מיור ועד כיכר סול לכמה צילומי לילה:

כנסיה במדריד
 
כיכר סול מדריד
כיכר סול מדריד
מדריד בלילה

 

מצורפת כאן מפה של מסלול ההליכה במדריד ביום הראשון:

מפת טיול היום הראשון במדריד
מפת טיול היום הראשון במדריד

צפיה במסלול היום הראשון במדריד במפה דינמית כאן

 

מסלול שיטוט במדריד היום הראשון

כללי: המסלול עובר בשתי שכונות: מלסאניה ולטינה. המסלול לא תוכנן מראש אלא ידעתי על מספר מקומות שאני רוצה להיות בהם לצורך צילום ועינין אישי. אפשר ורצוי לסטות וללכת בעצם איך שרוצים. רצוי להביא מים וכובע - מתחיל להיות חם.

מתי טיילתי:  10/06/2024

איך מגיעים: להגיע לכיכר מיור ברגל או להגיע לתחנת התחתית בכיכר סול או אוטובוס. (להעזר בגוגל). מי שמתחיל ממקום אחר אז להגיע לשכונת מלסאניה.

התחלה וסיום: כיכר מיור (Plaze de mayor - הדירה שלנו)

המקומות שהייתי בהם ביום הראשון

 • Parque de el Retiro (פארק)

 • Lolina vintage cafe - address: espiritu santo 9

 • Chopper Monster - address: Corre. Alta de San Pablo, 21

 • Vega restaurant - address: de la Luna, 9 (מסעדה)

 • Plaza del Dos de Mayo Malasania (כיכר)

 • De la Cava Baja in Latina (רחוב)

 • Mercado de la Cebada in Latina (שוק מקורה)

 • Plaza de la Cebada (כיכר)

 • C. del Almendro (רחוב)

 • Mercado de San Miguel (שוק מקורה)

 • Plaza mayor (כיכר) 

מצורפת כאן מפה של מסלול ההליכה במדריד ביום השני:


צפיה במסלול היום השני במדריד במפה דינמית כאן

 

מסלול שיטוט במדריד היום השני

כללי: המסלול עובר בשכונת לאבפיס ברחובות המרכזיים של השכונה (אופציה - ביקור במוזאון ריינה סופיה המקום של הגרניקה של פיקאסו). חוץ מציורי הרחוב המדהימים בשכונה אפשר סתם לשבת לקפה או לאכול.

אחר הצהריים הליכה לכיוון הארמון המלכותי ומקדש דאבוד (אופציה לבקר גם בכיכר אספניה), חזרה דרך מדרחוב ארנאל, (אופציה בית האופרה) ובערב שיטוט נוסף בכיכר מיור ובכיכר סול

מתי טיילתי:  11/06/2024

איך מגיעים: אנחנו הגענו בתחתית מתחנת sol לתחנת Lavapies (קו מספר 3). אפשר להגיע גם ברגל.

התחלה וסיום: כיכר מיור (הדירה שלנו)


המקומות שהייתי בהם ביום השני:

 • Street art tour (https://cooltourspain.com/)

 • C. de Argumosa Lavapies

 • Esto Es Una Plaza Lavapies (גן שכונתי)

 • La Tabacalera de Lavapiés (מפעל טבק ישן)

 • Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía (אופציה מצוינת כולל את הגרניקה של פיקסו)

 • Templo de Dabud (מקדש מצרי)

 • The park walk from Royal palace to Dabud temple

 • Plaza de España

 • C. de Arenal (מדרחוב קניות)

 • Plaza mayor and puerta del Sol at night

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comentários


bottom of page