top of page

הר שלמה והנחלים מפלים ונטפים


דצמבר 2023

[אזור: הרי אילת || מעגלי || קושי: קשה || משך: 5 ש׳ || אורך: 11 ק״מ || תקופה: סתיו/חורף || עוד: תצפית, לרכב רגיל, סולמות יתדות ומעקות, טיפוס מצטבר כ 600 מ׳ || פוקוס: טיול להר שלמה והנחלים מפלים ונטפים]

תצפית מהר שלמה

למה חזרנו להר שלמה והנחלים מפלים (בת שבע) ונטפים

 

זכרנו מטיול קודם את הר שלמה והנחלים מפלים ונטפים וכמה שהיה מדהים אז החלטנו לחזור.. היום התחיל בנסיעה על כביש 12 מאילת עד חניון לילה הר יהורם, כבר ביציאה מאילת נכנסים לעולם ההרים המדהים הזה עם אלפי הצבעים ותצורות הסלע המרשימות בכל פעם מחדש.


אני תמיד נזכר ברכיבות האופנים שלי בעליה לכיוון נטפים ושמח שבפעם הזאת אני ברכב ולא מזיע את נשמתי בעליות התלולות הללו. הכניסה לאזור הזה ובכלל בתקופה הנוכחית בה אנחנו בעיצומה של המערכה בעזה מאפשרת איזה ניתוק מהמציאות, ההרים הללו, הנחלים, הגבים וחיות הבר זורקים אותך למקום נטול גבולות, נטול אינטרסים ונטול קיום אנושי מעייף. אתה נותר רק עם מה שקיים כאן כבר מיליוני שנים ואם נצליח לא להרוס, ישאר כאן מיליוני שנים גם אחרינו. בכלל מאוד מנחם לדעת שגם אם נבוא בשנה הבאה לכאן כנראה שהמראות המדהימים הללו עדיין יהיו כאן.

 
צבי נגב בנחל נטפים
 

עולים להר שלמה, פעם קודמת שהינו כאן לא עלינו להר, העליה נראתה לי מפחידה, אולי בגלל הרוחות העזות שנשבו. הפעם אני מתגבר ועולה. בפסגה מוצאים דגל ישראל שנפל. אני מצליח להקים אותו מחדש ומחזק אותו עם אבנים. הוא מתנופף ברוח החזקה ונראה נקי וגאה. איכשהו תמיד הנפת הדגל נראתה לי גאוותנית מדי וכאן פתאום הוא נראה שייך ורלוונטי מתמיד (חוטים כבר הזכרתי?) אנחנו מצטלמים איתו מכל הכיוונים ואני גם מצלם אותו בלעדינו - פורטרט של דגל ישראל שכבש את הר שלמה. גם התמונה יצאה לא רעה.

תצפית מהר שלמה

הערה - לקראת סוף הטיול, אחרי עין נטפים, חזרנו לשביל האדום העולה מהערוץ בעליה תלולה מאוד וקשה לכיוון מצפה הר יורם. המלצה שלי - לא לקחת את השביל הזה אלה לעלות אחרי עין נטפים לכיוון החניון עם שביל ישראל (פרטים בתחתית הפוסט).

 

לטיולים נוספים בהרי אילת

 
דורית בנחל נטפים
 
 
תצפית בדרך להר שלמה
תצפית בדרך להר שלמה

 

קובץ ניווט מסלול הטיול בהר שלמה ונחל מפלים ונטפים מצורף:

מפלים_נטפים
.gpx
הורידו את GPX • 2.04MB
מפת מסלול הר שלמה נחל מפלים ונחל נטפים

 

וכמה עינינים טכנים:

סיפור דרך מסלול הטיול בהר שלמה והנחלים מפלים ונטפים

כללי: המסלול מעגלי ולא קל, ישנן ירידות בסולמות ויתדות בנחל מפלים ועליה לא לבעלי לב חלש להר שלמה (אנחנו קצת פישלנו אז יצא כמעט מעגלי)

איך מגיעים: בין הק״מ ה 8-9 ביציאה מאילת על כביש 12 אפשר להעזר במפה החינמית של: https://israelhiking.osm.org.il/ ולחפש: ״חניון לילה הר יהורם״.

התחלה וסיום: חניון לילה הר יהורם

סיפור דרך מקוצר: לאחר שמחנים את הרכב, יוצאים עם השביל השחור והולכים 1.7 ק״מ עד ״אוכף המילניום״ במפגש עם שביל אדום. ממשיכים עם השביל השחור עוד כ 500 מטרים עד תחילת העליה להר שלמה. ממשיכים עם השביל הכחול עכשיו ועולים להר כ 360 מטר עד לפיסגה. לאחר תצפית מדהימה יורדים עם השביל הכחול עוד כ 500 מטרים לכיוון נחל מפלים וממשיכים עם השביל הכחול בהליכה וירידה במפלי הנחל 1.7 ק״מ נוספים עד מפגש עם דרך בצבע ירוק (מפגש עם נחל נטפים). פונים שמאלה בצומת וממשיכים בהליכה בנחל נטפים בשביל הירוק 4.7 ק״מ עד עין נטפים. מעין נטפים עולים בשביל אדום כ 170 מטר עד מפגש עם השביל השחור בו הולכים כ 1.2 ק״מ בחזרה לחניון הר יורם שם חונה הרכב.

שימו לב : אנחנו הלכנו אחרת (במפה המצורפת למעלה) אבל כדאי לעשות את הטיול לפי סיפור הדרך ולא כפי שהלכנו אנחנו.

במפה כאן אפשר לראות את המסלול הרצוי (קל וקצר יותר):


צפו במסלול הטיול במפה דינמית: כאן

מסלול נחל מפלים ונטפים מעגלי מקוצר

מתי טיילנו:  18/12/2023

אורך הטיול כ- 16 ק״מ ולנו לקח כ- 6 שעות עם עצירות וצילומים (ועיגון מחדש של הדגל)

המסלול הקצר יותר והפחות קשה הוא 11 ק״מ עם כ 600 מטרים טיפוס מצטבר.

דרגת קושי : קשה (אפשר יותר קל - ראו הערה בטקסט ועיקבו אחרי סיפור הדרך)

מצלמה: Fujifilm x-t5 + עדשות 16-80 ו - 70-300


פוסטים אחרונים

הצג הכול

2 Comments


Guest
Apr 29

עשיתי את הטיול הזה השנה, התחלנו ביהורם דרך שביל ישראל עין נטפים, והטיפוס הדרמטי להר שלמה דרך נחל מפלים (אני חושבת), יש כמה אפשרויות לטפס שם. יש חבר'ה שלא עשו את הטיפוס הדרמטי ועלו דרך האדום וחיכו לנו במצפה הר יהורם - אנחנו המשכנו להר שלמה. הטיפוס היה קשה בעיקר בגלל שאם אתה עושה אותו עם עוד 20 אנשים אין מצב לעכב אותם. אם אני עוצרת הם עוצרים, אין להם ממש במה להחזיק כי כל המשקל על הגוף ויד על הסלעים העוקצניים. טיפסנו - היינו על הר שלמה, חוויה מדהימה - ואז ירדנו ממנו למצפה הר יהורם דרך הירידה התלולה. שעה ירידה - ויש לי פחד גבהים, אבל זאת הייתה חוויה שלא אשכח. הגעתי לסוף והקאתי את הנשמה. אבל היה…

Like
Nimrod
Nimrod
Apr 30
Replying to

תודה על השיתוף!

Like
bottom of page