top of page

נחל עתק וגבי עתק בהרי אילת

פברואר 2024

[אזור: הרי אילת || קווי || קושי: קשה || משך: 5 ש׳ || אורך: 15 ק״מ || תקופה: סתיו/חורף || עוד: טכני, סולמות ויתדות, חציית גבי מים || פוקוס: נחל עתק וגבי עתק בהרי אילת]

הגבים בנחל עתק

אז למה לצאת לנחל עתק וגבי עתק

 

היינו אמורים לטייל היום בנחל גשרון אבל דורית לא מרגישה טוב אז אני מחליט לצאת לנחל עתק וגבי עתק לבדי. בטיול קודם בנחל היינו ב-״סדקים״ וכבר אז סימנתי את גבי עתק כטיול חובה.

לטיול לבד יש אופי וחיות משלו ואני מרגיש חפשי לדבר אל עצמי, להתיעץ ולהחליט: טוב, אין אופוזיציה אז זה קל.


בתחילת המסלול אני רואה מטייל אחר יושב על שפת המצוק של נחל עתק ואני מנסה להבין אם הוא בכיוון שלי ואם אני רואה תיק צילום לידו, לא יודע, בסוף למרות שכיף לטייל לבד תמיד כיף לחלוק את ההנאה הזו עם אחרים, לגבי הטייל הזה: לא ראיתי אותו יותר, כנראה היה בכיוון ההפוך.

אני יורד בירידה התלולה אל נחל עתק ושם לב לצמחיה העשירה בערוץ הנחל, שיחים ופרחים פורחים, אומר לעצמי שאני צריך כבר לזהות את הצמחים הללו בשמות. צריך בהזדמנות למצוא אפליקצית זיהוי. אני הולך ללא מקלות כי זה מסורבל גם לצלם וגם ללכת איתם ואני יודע שאת המחיר משלמים, אבל הצילום בעדיפות עליונה גם במחיר כאבי ברכיים.

 
פריחה בנחל עתק
פריחה מדברית
 

טיולים נוספים בהרי אילת

 

אחד הדברים שאני מחפש הם בעלי חיים, וכאן אני לא רואה זכר להרבה. לשמחתי אני רואה זוג בולבולים שחוסים בעצי השיטה הרבים כאן ואני מנסה לתפוס תמונה ראויה. הזוג מקשה עלי ומקפיד להסתתר בינות לענפים הסבוכים של השיטה, יש לי זמן, זו תחילת הטיול ואני אורב להם עם העדשה, אני מבחין שהם זוג אוהב, הם צמודים ואפילו אחד מהם מאכיל את בן הזוג, לא יודע להגיד מי זה האמפטי מבינהם הזכר או הנקבה.

יש זוגות בעלי חיים בעלי שוני ניכר בין זכר ונקבה כמו אצלנו, לעומתם יש זוגות שנראים די זהים: חלק מהציפורים למשל, לא יודע, החלטה קוסמית כנראה.


מידי פעם אני מציץ בשעון לראות כמה כבר הלכתי ומה מצב הרגלים והאם אני שותה מספיק, יש לי ליטר וחצי ואינני מכיר את אופי המסלול אז אני מיישם סוג של משמעת מים..

בטיול עם מצלמה אני כל הזמן בכוננות ובסריקה אחרי אוביקטים וקומפוזיציות, אני חוכך בדעתי ותוהה אם זה מוסיף או גורע מהטיול, בתוכי פנימה אני מבין שזה מוסיף ענין וגם מניע את התשוקה הבלתי נגמרת לפריים הבא.

בולבול צהוב שת
זוג בולבולים אוהב
בולבול צהוב שת
הבולבול בגירסא הבודדת

לפעמים אני מקנא בחופש של הצפורים פשוט לעוף להן בין עצי השיטה המדהימים הללו ובשקט ששורר כאן במשך כל היממה כך שהנחל הוא רק שלהן והשקט מופר רק עם השירים שלהן.

אני מתפלל שרק יהיו מים בגבים ומנסה למצוא רמזים בדמות אדמה לחה או סימני מים. ו.. יש, אני מבחין בקרקע לחה וזה סימן מצוין, ירד גשם באילת בשבוע שעבר וכנראה גם כאן אז יש סיכוי והתקווה מתגברת..

שיח בנחל עתק

עצי השיטה הללו מקסימים אותי בכל פעם מחדש ובפרט כשהם יחד יוצרים מעין נווה מדבר מקסים. אני יושב בצילם ואוכל תפוח וכמה תמרים שנותנים לי כוחות מחודשים.

עצי שיטה בנחל עתק
 
נחל עתק
מבט על נחל עתק מהמצוק
טריסטרמית בנחל עתק
טריסטרמית בנחל עתק

פתאום אני מבחין בתנועה ורואה כמה שפני סלע חמודים מתרוצצים להם בין הסלעים, כרגיל מה שמענין אותי באותה שניה זה איך אני מוציא אותם פוטוגנים. הם לא מביטים לעברי, כנראה יש משהו שמענין אותם הרבה יותר. האבולוציה צבעה אותם בצבע סלעי המדבר כדי למנוע מהם להוות טרף קל מדי, תראו את התמונה: הם דומים לסלעים שעליהם הם חיים.

שפני סלע בנחל עתק
שפני סלע בנחל עתק
נחל עתק

גבי עתק - איזו התרגשות

 

בכניסה לאזור הגבים אני מבחין בכלי רכב שמתגלה כתומקאר. כשאני מתקדם בתוך הערוץ העמוק המעוטר בגבים אני פוגש זוג שחוזר מהגבים, אחר כך הם מכבדים אותי בכוס תה וחוזרים דרך באר אורה לאילת - נגוז חלום הטרמפ בחזרה..

ויש מים בגבים איזה כיף ואיזה יופי וגם המאמץ השתלם: בכלל לא נעים לראות גב יבש. יש פה גם סולמות ויתדות מה שמוסיף גם קצת אתגר למעבר ביניהם ובמיוחד לבעל פחד גבהים כמוני.

זהו עכשיו צריך לעשות את כל הדרך חזרה...

אצבע אלוהים בנחל עתק
אצבע האלוהים
גבי נחל עתק
גבי נחל עתק
גבי נחל עתק
גבי נחל עתק
גבי נחל עתק
גבי נחל עתק
 
 
נחל עתק
פסל סביבתי בנחל עתק
 

מצורף קובץ ניווט (מסלול נחל עתק):

נחל עתק והגבים
.gpx
הורידו את GPX • 1.81MB
צפו במסלול הטיול בנחל עתק במפה דינמית: כאן


מסלול נחל עתק
מסלול נחל עתק
 

וכמה עינינים טכנים:

מסלול נחל עתק וגבי עתק

כללי: המסלול קווי (הלוך וחזור באותו מסלול) ומיועד למיטיבי לכת. כדאי לטייל בחורף אחרי גשם באזור, אז הגבים מלאים.

איך מגיעים: בק״מ ה -31 ביציאה מאילת על כביש 12 יורדים לדרך הפטרולים (יש שלט ״דרך הפטרולים״) ונוסעים דרומה על השביל האדום (לכל רכב) עד ההגעה לעץ שיטה גדול ליד השלט הבא:

תחילת מסלול נחל עתק


אפשר להעזר במפה החינמית של: https://israelhiking.osm.org.il/ ולחפש ״גבי עתק״.

התחלה וסיום: עץ השיטה הגדול מפגש השבילים הירוק והכחול.

סיפור דרך מקוצר: לאחר שחנינו ליד השיטה יוצאים בשביל הירוק אל מצוק נחל עתק, יורדים לתחתית הערוץ והולכים בו כ 4.4 ק״מ עד מפגש עם שביל שחור, פונים שמאלה עם השחור ומטפסים בעליה תלולה כ 500 מטרים לאחריה ירידה קצרה עד מפגש עם דרך בצבע כחול. פונים ימינה בדרך הכחולה עד מפגש בכניסה לגבים עם שביל ירוק 630 מטרים (פונים ימינה במפגש השני של השביל הירוק עם הכחול). הולכים כקילומטר בערוץ עם הגבים, בדרך נדרשים לחצות גבים עם מים (בחורף) ולטפס ולרדת בסולמות עד מפגש עם שביל יציאה בצבע אדום המוביל אותנו לדרך הכחולה שמעל הערוץ איתה נחזור. בדרכנו חזרה על הדרך הכחולה נביט ימינה ונראה את ״יד האלוהים״ - קמט קרקע מיוחד. חוזרים בדרך שבאנו.

מתי טיילתי:  27/02/2024

אורך הטיול כ 15.5 ק״מ ולי לקח כ 5.5 שעות עם עצירות וצילומים (זמן הליכה נטו 4.5 שעות).

דרגת קושי : קשה (כ 600 מטר טיפוס כ 600 מטר ירידה)

מצלמה: Fuji xt-5 + עדשות 16-80 ו - 70-300


אופציות אחרות להגעה לגבי עתק (ברכב 4x4)

ניתן להגיע לגבים עם רכב (חובה 4x4) מכיוון באר אורה (נסיעה של 11.5 ק״מ)


הגעה לגבי עתק מבאר אורה
מפת הגעה מבאר אורה

ניתן גם להגיע מכביש 12 בק״מ ה 31 מאילת (חובה 4x4) דרך הפטרולים וחיבור לדרך בצבע כחול עד הגבים. (נסיעה של 9 ק״מ)


מפת הגעה מכביש 12
מפת הגעה מכביש 12


פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page